Вітаю Вас Гість!
Субота, 21.12.2024, 16:11
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Безоплатна правова допомого

Долі, обпалені війною

Бібліотеки і виборчий процес

Форма входу


Соціальні мережі

         

Пошук

Друзі сайту

Рівненська ДОБ
Теслугівська ПШБ
Іванівська ПШБ
Козинська ПШБ
Крупецька ПШБ
Михайлівська ПШБ
Дружбівська ПШБ
Хотинська ПШБ

Наші партнери

























Каталог статей

Головна » Статті » Повір у себе

Робота з ОФМ
   Один з головних напрямків роботи публічно – шкільних бібліотек Радивилівського району – обслуговування людей з обмеженими фізичними можливостями та пенсіонерів.
   В нашому районі проживає понад 2 тисячі інвалідів різних категорій. Включаючись в обласний огляд – конкурс на кращу роботу бібліотек з питань обслуговування людей похилого віку та з фізичними вадами, та з метою пожвавлення цієї роботи було складено " План заходів по обслуговуванню людей з обмеженими фізичними можливостями” (Додаток №1), укладено угоди між бібліотекою, управлінням праці та соціального захисту населення та центром соціальної служби для молоді державної райдержадміністрації (Додаток №2, Додаток №3). Після цього спеціалісти бібліотеки спільно з працівниками цих установ, з волонтерами провели телефонні опитування, подвірні обходи з метою додаткового визначення людей, які потребували нашої допомоги в отриманні інформації.
   Таким чином, була сформована група читачів, з якою і почала вестись подальша робота в цьому напрямку.
   На виконання Постанови колегії управління культури облдержадміністрації від 22 січня 2004 року №1/2 " Про проведення обласного конкурсу на кращу роботу бібліотек з питань обслуговування людей з обмеженими можливостями” Радивилівська центральна районна бібліотека активізувала свою діяльність. З працівниками ЦСПШБ проведено семінар – практикум з питань організації та проведення роботи в даному напрямку " Роль бібліотек в соціальній реабілітації людей з обмеженими фізичними можливостями”.
   В основу роботи з інвалідами та людьми похилого віку було покладено два пріоритетних напрямки : інформаційний і дозвіллєвий.
   В цілях поінформованості читачів даної групи в Інтернет- центрі ЦРБ створено інформаційний центр для людей з обмеженими фізичними можливостями " Джерело милосердя”( Додаток №4), де зібрано:
 - законодавчі акти на допомогу соціальному захисту населення,
 - адреси центрів (відділень) соціально – трудової, професійної, медико – соціальної реабілітації інвалідів; - адреси центрів (відділень) ранньої соціальної реабілітації дітей – інвалідів;
 - інформація про інтернатні установи системи Міністерства праці та соціальної політики України;
- інформація про інтернатні установи Рівненської області;
- адреси навчальних закладів системи праці та соціального захисту та багато іншої необхідної інформації.      Вдалим доповненням в отриманні інформації служить створена база періодичних видань, підписаних спеціально для цієї категорії читачів, а саме: - газети:
 " Пенсійний кур’єр”, "Повір у себе”, " Дзвони сердець”, додаток до газети " Аргументи та факти” - "Здоров’я”, журнали: " Пенсія”, " Соціальний захист населення”; 
 - тематичні папки: " Пільги інвалідам”, " Оформлення субсидій”, " Медицина”;
- папки – досьє, які вміщують фактографічну інформацію: * про роботу відділення соціально – медичної реабілітації інвалідів і осіб похилого віку;
 * режим роботи управління праці та соціального захисту населення;
* про роботу центру соціально –психологічної реабілітації дітей з вадами здоров’я ; * режим роботи районного центру соціальних служб для молоді;
 * розклад руху та маршрути громадського тра
нспорту; *режим роботи служб побуту, що діють при територіальному центрі соціального обслуговування пенсіонерів і малозабезпечених громадян;
 * перелік пільг, що надаються цій категорії читачів; - картотеки: "Картотека читачів з обмеженими фізичними можливостями, які обслуговуються в бібліотеці”, "Картотека читачів, які обслуговуються на дому”, "Картотека обдарованих людей з фізичними вадами”;
 - випуски "Інва.net”; - тематичні збірники даної тематики ( Додаток №5).
    До послуг читачів з обмеженими фізичними можливостями бібліотерапевтичний центр. В рамках цього центру працює домашній абонемент. 14 користувачів - інвалідів за допомогою волонтерів обслуговуються книгою та необхідною інформацією на дому. Всі читачі – інваліди мають можливість безкоштовно отримати оперативну інформацію, в тому числі у вигляді ксерокопії. В бібліотерапевтичному центрі зібрана найновіша інформація про лікування того чи іншого захворювання, а саме: інформація з віртуальних журналів " Остеохондроз”, " Цукровий діабет”, ”Ранній розвиток дітей” та ін.( Див. закладка – запрошення).
   Для людей з фізичними вадами в бібліотеці передбачено ряд пільг:
 - звільнені від плати за читацький формуляр;
 - ті, хто може самостійно відвідати бібліотеку, обслуговуються поза чергою, користуються правом попереднього замовлення по телефону; - безкоштовний роздрук тексту;
- безплатний прокат відеокасет, перегляд журналів, виписаних за платні послуги та ін.
    В районі створена цілісна система соціально – медичної реабілітації інвалідів різних категорій і вікових груп. З цією метою створено відділення соціально – медичної реабілітації інвалідів та осіб похилого віку, де дана категорія громадян завжди може отримати кваліфіковану допомогу лікаря – терапевта, невропатолога, масажистів, різноманітні фізіотерапевтичні процедури ( Додаток №6 – фото), а також необхідну інформацію, як для лікарів, так і для відвідувачів центру, вишукану бібліотекарями з світових інформаційних ресурсів (Див. буклет "Покликання – творити добро”). 
    Раз в квартал організовуються і проводяться Дні інформації, присвячені заздалегідь визначеній темі, наприклад: "Старіння , активне довголіття і ліки”, "Фітотерапія і наше здоров’я”. В рамках цього заходу організовуються тематичні виставки, біля яких проводяться бесіди, огляди літератури, використовуються нові випуски "Інва.net”. День інформації "Фітотерапія і наше здоров’я” був проведений у відділенні соціально – медичної реабілітації інвалідів і людей похилого віку. Для присутніх була організована книжково – ілюстративна виставка "Секрет бадьорості”, біля якої був проведений перегляд представленої на ній літератури, а лікар – терапевт Л. Кривуцик вела мову про вплив різних видів фіточаїв на організм людини. Відчути користь цих чаїв, присутні змогли скуштувавши ці цілющі напої, люб’язно приготовлені в фітобарі центру (Додаток №7).
    З часу відкриття Інтернет- центру (15 . 02. 2002 р.), користувачі мають безкоштовний оперативний доступ до світових електронних інформаційних ресурсів. За цей період зареєстровано і обслужено понад 1100 користувачів, з них 40 – користувачів - інвалідів. Це стало однією з причин того, що бібліотека в рамках додаткового гранту LEAP-DELTA отримала ще один комп’ютер для обслуговування цієї категорії користувачів, презентація якого відбулася під час проведення науково – практичної конференції "Інтернет для обслуговування людей з обмеженими фізичними можливостями”.( Додаток №8, монтаж на відеокасеті).  
    Індивідуальне навчання комп’ютерній грамотності та роботі в Інтернет пройшли 19 дорослих користувачів – інвалідів і 21 дитина – інвалід. Найактивнішими користувачами стали Е. Михалюк, Ю. Драновський, Є. Белей та ін.( Матеріали про Є. Белей див. у буклеті "Впевнений крок у нове життя”).
     Е. Михалюк і Ю. Драновський за допомогою консультант – центрів налагодили спілкування через мережу Інтернет за допомогою сайту Маргарити Зільберман invalid 911.chat.ru з людьми, які мають спільні з ними інтереси.
    На сьогодні в Радивилові 7 інвалідів мають власні комп’ютери та безкоштовний доступ до Інтернет, який надає підприємець Ворожбит Марат Борисович. Це Процик Ірина, Гук Віктор, Слівінський Микола, Велікани Анатолій та Лариса, Володимир та Віка Волкови. За допомогою електронної пошти зі всіма цими людьми налагоджено зв’язок (Додаток №9) і ведеться постійна переписка (Додаток №10.). Вони надсилають в бібліотеку запитання, які виникають в них в процесі пошуку певної інформації, а консультанти Інтернет - центру надсилають їм відповіді та адреси сайтів, на яких можна отримати необхідну їм інформацію. За допомогою електронної пошти, цим людям надсилаються рекомендаційні списки літератури і періодичних видань, списки нових надходжень.
    Консультанти Інтернет - центру провели індивідуальне навчання "Основам комп’ютерної грамотності та роботі в мережі Інтернет” на дому членів сім’ї Велікан. В.Гуку та І.Процик надається практична допомога в пошуку інформації для курсових та контрольних робіт, так як вони студенти вузів.
   У відділенні соціально-медичної реабілітації, спільно з бібліотекою, був відкритий комп’ютерний клуб "Антей”. І хоча членів клубу поки що небагато, але вони об’єднані спільним інтересом. З радістю навчаються комп’ютерній грамотності та оволодівають навиками роботи в Інтернет. Здобути ці знання їм допомагають консультанти Інтернет - центру ЦРБ. 
    Люди з обмеженими фізичними можливостями постійно отримують необхідну інформацію через бюлетень "Інва.net” безпосередньо в стінах центру, через радіомовлення, на сторінках районної газети "Прапор перемоги” та в електронному варіанті (для тих, хто має Інтернет вдома).
    Відповідно до постанови колегії управління культури облдержадміністрації, до всіх установ, які займаються обслуговуванням інвалідів, в тому числі і бібліотеки, були добудовані пандуси. А для тих, хто не має можливості відвідати бібліотеку, волонтери, соціальні працівники чи бібліотекарі доставляють випуски бюлетеня прямо додому.
    В п’ятому випуску "Інва.net” вміщена поезія Тетяни Блищик – інваліда дитинства, яка прийняла активну участь у віртуальному фестивалі "Провесінь”, проведеного Березнівською ЦРБ та зайняла призове місце. Її поезія виставлена на сайті нашої бібліотеки (http://radlib.at.ua) в розділі "Літературна студія” та в буклеті (Див. буклет "Буде світло...”). На цьому ж сайті виставлена інформація про Людмилу Кухарук – інваліда І–і групи, яка займається вишиванням, в розділі "Народні митці” (Додаток №11 -фото) та в буклеті "Творці краси Радивилівського краю”.
     Центральна районна бібліотека організовує та проводить змістовне дозвілля людям похилого віку та людям з обмеженими фізичними можливостями Ось уже понад 12 років на базі нашої бібліотеки діє клуб "Надвечір’я”( див. буклет "Надвечір’я”). Майже 50% її членів – люди з фізичними вадами. Кожне засідання клубу (а проводяться вони майже щомісячно) – це не просто концерт, підготовлений працівниками бібліотеки, а захід, в який вкладається часточка душі кожного відвідувача (Додаток №12 - фото).
     Вже стало традиційним в клубі відзначати новорічно - різдвяні свята. В ці дні члени клубу з новорічними віншуваннями відвідують організації та підприємства міста, які являються спонсорами проведення всіх засідань клубу (Додаток №13-фото, сценарій). Щороку 23 лютого в клубі відзначається День армії та флоту – свято учасників Великої Вітчизняної війни, ветеранів збройних сил, всіх солдатів мирного та воєнного часу (Додаток №14 - фото, відео-монтаж, сценарій). Разом з першим подихом весни, разом із пробудженням природи від затяжного зимового сну, приходить щороку добре, щире і ласкаве жіноче свято. Відмічають його і в клубі (сценарій, відео - монтаж).
    Улюбленими стали для "надвечірянців ”День гумору, День Матері, День Перемоги, Дні духовності, День людей похилого віку. А екскурсії по історичних місцях, відпочинок на природі, на березі мальовничого озера с куштуванням смачної юшки – це справжнє свято (Додаток №15 - фото).
    Клуб "Надвечір’я” – це дійсно велика сім’я, в яку приходять і приїздять хороші гості: спільні засідання клубу "Надвечір’я” з клубом "Затишок ветерана”(Додаток №16 - фото) (діє при відділенні соціально-медичної реабілітації), з клубом "Горлиця” с. Ситне (Додаток №17 - фото, відео - монтаж), з клубом "Калинонька” с. Опарипси, клубом "Затишок” с. Сестрятин. Спільно з клубом "Затишок ветерана” відмічаються Дні іменинника, Дні ювіляра. Ось і нещодавно, з 80-річним ювілеєм, приймала вітання від своїх товаришів по клубах, активна учасниця ансамблю "надвечірянців” "Ще не вечір ”, інвалід ІІ групи по зору О.І. Сова та з 60-річним ювілеєм – інвалід ІІ групи загального захворювання Г. Марчук (Додаток №18 - фото).
     Відмічаються на засіданнях і родинні свята. Одне з них – смарагдове весілля, яке святкували дві подружні пари Козаків та Горлачів (Додаток №19 – фото, відео монтаж, сценарій).
     В бібліотеці, в відділенні реабілітаційної допомоги інвалідам, в соціальній службі для молоді організовуються виставки – презентації робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва – людей з фізичними вадами.
    Під час проведення науково-практичної конференції, в бібліотеці була організована виставка робіт інваліда дитинства Т. Блищик (м’яка іграшка, макраме, бісероплетіння, а також нова поезія).
    При святкуванні 440-ряччя м. Радивилова була оформлена виставка робіт місцевих майстрів. Серед виробів, що експонувалися на виставці, чи не найбільший інтерес представляли вироби із дерева інваліда ІІ групи М. Міщука (Див. буклет "Спалах таланту”).
    А ось нещодавно, нами було виявлено неабиякий талант та великі здібності В. Бублика – інваліда ІІ групи загального захворювання. Це – всесторонньо обдарована людина (пише вірші, грає на гітарі, акордеоні, займається професійною фотографією та комп’ютерною графікою, моделюванням ). Матеріали про В.Бублика готуються на Web-сторінку нашої бібліотеки (Див. буклет "Творча фотографія...”та дискету).
    Вся робота бібліотеки по обслуговуванню людей похилого віку та інвалідів активно висвітлюється в засобах масової інформації: районній газеті "Прапор перемоги”(Додаток №20), місцевому радіомовленні, у відео - випусках "Радивилівських новин”, які транслюються в кожному населеному пункті району та на Web-сторінці (http://radlib.at.ua) нашої бібліотеки в рубриках: клуб "Надвечір’я”, "Митці Радивилівщини” та в "Новинах”.
Категорія: Повір у себе | Додав: nazar-yakymchuk (02.02.2010)
Переглядів: 1936 | Коментарі: 11 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: