Вітаю Вас Гість!
П`ятниця, 26.04.2024, 07:58
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Безоплатна правова допомого

Долі, обпалені війною

Бібліотеки і виборчий процес

Форма входу


Соціальні мережі

         

Пошук

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Друзі сайту

Рівненська ДОБ
Теслугівська ПШБ
Іванівська ПШБ
Козинська ПШБ
Крупецька ПШБ
Михайлівська ПШБ
Дружбівська ПШБ
Хотинська ПШБ

Наші партнери

























Методичні рекомендації

Методичні рекомендації

щодо організації та проведення у публічно-шкільних бібліотеках району відзначення 200-річчя від дня народження

Тараса Григоровича Шевченка

та популяризації його творчої спадщини

 


Ти нам залишив прагнення високі,

          Шляхи священні, по яких іти

                 Твого сумління й мужності уроки

           Ми бережем і будем берегти.

Максим Рильський  

                                                                                                               

 

 


 Тарас Григорович Шевченко - великий український народний поет, геніальний митець-новатор, основоположник нової української літератури та української літературної мови. Видатний поет був водночас і драматургом, і повістярем, і фольклористом, і одним з найвидатніших майстрів українського живопису та графіки. 

Важко переоцінити значення його творчості для національного мистецтва. Видатний поет глибоко розкрив духовне багатство українського народу, осмислив минуле, сучасне й майбутнє України. Творчість Тараса Шевченка стала духовною основою формування сучасної української нації, тому що для українців всіх наступних поколінь Великий Кобзар став символом національної свідомості України.

Постать великого Кобзаря украïнського народу надихала не лише письменникiв, йому та його лiтературним образам присвячували своï твори такi вiдомi композитори, як М. Лисенко та Г. Майборода, такi художники, як I. Рєпiн та I. Крамськой. Що вже казати про iнших письменникiв та лiтературознавцiв! 
"Вiн - поет цiлковито народний, такий, якого ми не можемо назвати у себе..." - 
писав про Шевченка видатний росiйський критик М. О. Добролюбов. 
За висловом П. Грабовського, Шевченко "зробив лiтературу великою справою життя i вказав ïй єдино достойний шлях служiння батькiвщинi".

Цим шляхом прямували найвидатнiшi украïнськi письменники наступного поколiння - Марко Вовчок, Панас Мирний, Iван Франко, Михайло Коцюбинський, Леся Украïнка та iншi. Майже всi вони вважали Шевченка своïм учителем. 
Росiйськi письменники-демократи Чернишевський, Тургенєв i Некрасов також згадували про вплив творчостi Шевченка на свою. На думку М.  Горького, Шевченко "поглянув на життя народу оком поета i провидця". 
        Його наступникiв приваблювала i громадська позицiя Шевченка, надихав його особистий приклад. "Я не знаю, - писав Iван Франко про твори Шевченка, написанi в умовах полiцейського нагляду, - нi в однiй європейськiй лiтературi подiбноï поезiï, написаноï за подiбних обставин". 
"Всюди, де вiн тiльки бачив гнiт i безправ'я, приниження людини, хай було це на 
волзькому пароплавi, чи в азiатських пустелях, чи грiзним стогоном докочувалося iз кавказьких гiр, - всюди зло i неправда викликали вибух поетового протесту, i 
щоразу вiн був готовий стати до бою з насильством i злом", - вiдзначав Олесь 
Гончар.

9 березня 2014 року Україна відзначатиме 200 років від дня народження Тараса Шевченка. Ця дата безпосередньо пов’язана з формуванням нової гуманітарної політики України, оскільки в її контексті протягом найближчого часу домінантною стає саме Шевченківська ідея. Така стратегія реалізує місію духовного єднання української нації засобами актуалізації творчості Кобзаря в різних контекстах. За тим, як Україна відзначатиме ювілей свого національного генія, стежитиме весь світ – так буде визначено духовний вектор України в європейському й світовому просторах. Утвердження в Україні Шевченківської ідеї та її репрезентація на міжнародному рівні визначатиме внутрішню гуманітарну політику держави.

На виконання Указу Президента України від 11.04.2012 № 257 «Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка», розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 167 «Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження  Т.Г. Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання» та з метою гідного відзначення 200-річного ювілею видатного сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка у  бібліотечних закладах району рекомендуємо провести комплекс культурно-мистецьких та просвітницьких заходів.

 

Орієнтовні форми та тематика проведення масових заходів спрямовані на популяризацію творчості видатного діяча України:

 

        Літературні обговорення: «Шевченко - творець української літературної мови», «Мистецька спадщина Т.Г.Шевченка», «Скарби безсмертного Кобзаря», «Слово про Шевченка»;

     Інформаційні години: «Епістолярій Тараса Шевченка»,  «Життєвий і творчий шлях видатного письменника та живописця Т.Г. Шевченка», «Шевченкове слово в віках не старіє», «Тарас Шевченко-драматург»;

     Віртуальні екскурсії: «Подорож Шевченківськими дорогами», «Просвітницька діяльність Т.Г. Шевченка», «Пам’ятники Тарасу Шевченку в Україні та в світі», «Шевченківськими дорогами», «Віртуальний музей Т.Шевченка», «Дерево життя і творчості Т.Г.Шевченка»;

     Круглі столи«Щоденник як творча лабораторія Шевченка», «Історія України в житті та творчості Тараса Шевченка»;

     Конкурс на кращого читця поезій: «Слово, якому звучати вічно», «І лине над землею Шевченкове святеє слово», «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине», «Мелодії віршів чудових», «Святої правди голос новий».

     Інсценізації: «Розмова малого Тараса з матір’ю», «Як Тарас чумакував»,  «Караюсь, мучуся…Але не каюсь!».

     Ігри з літерами та словами: «Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став», «Добре та щире Тарасове слово», «Слово Тараса – наша зброя і окраса».

     Конкурси малюнків: «Палітра Шевченкового слова», «Ілюстрації до поезії  Т. Шевченка», «Намальований вірш», «Мальоване слово Кобзаря».

     Літературні вікторини: «Чи знаємо ми Шевченка?», «Вірші Кобзаря», «Життя та творчість Кобзаря», «Невмирущість слова Кобзаря».

     Мультимедійні презентації: «Шевченків край – земля безсмертного Тараса…», «Шевченко – поет, прозаїк, мислитель», «Музеї, які популяризують творчість Т.Шевченка».

     Літературно-музичні свята: «Ми чуємо тебе, Кобзарю», «Ми – з Кобзаревого роду!», «І знову линуть до нас думи Кобзаря», «Слава Шевченка – слава України», «Хай вічно сіяє Шевченкова весна», «Шевченко в музиці», "Пишаємось славою твоєю”,  «Тарас Шевченко: загадка таланту у світі мистецтва»;

Літературні ранки (вечори): «В славі живій Кобзаря», «П’янке тепло Тарасового слова», «Я так її, так люблю мою Україну убогу…», «Кобзарева струна не вмирає», «Шевченкові слова добра й любові, як слово батьківське в душі ми збережемо», «Уклін та шана Кобзарю»;

     Брейн-ринги: «Ми любимо твори Шевченка», «Кобзареве слово – вічне», «Шевченківськими шляхами»,  «Світова велич Шевченка»;       

    Книжково-ілюстративні виставки: «Вічний, як народ», «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття», «Невмирущий Кобзар», «Художній світ Шевченка». «Навіки з нами серце і слова пророчі», «Постає твій образ, наче промінь», «Образотворча спадщина Т.Г. Шевченка», "Великий пророк воскресіння”,  «Кобзар - це книга правди»

Усні журнали: «Відомий невідомий Кобзар», «Образ Шевченка в монументальному мистецтві», «Шевченкове слово в віках не старіє».

    Фотовиставки: «Вінок пам’яті Кобзарю», «Миттєвості життя великого поета», «Великий митець за кордоном», «Визначні історичні пам’ятки Шевченку».

     Поетичні калейдоскопи: «Твій біль, твою любов, Кобзарю, дозволь до серця прихилить», «Цілюще джерело Шевченківської музи», «Знать от Бога і голос той, і ті слова».

Виставка-портрет: «Кобзарем ми його звемо», «Тарас Шевченко – любов і святиня українського народу», «Мій Шевченко».

     Шевченківські вернісажі: «Збуваються Тарасові пророцтва», «Віршів віночок від Тараса», «О думи мої! О слово моє…».          

     Аудіочитання: «Реве та стогне Дніпр широкий», «По діброві вітер виє», «Зоре моя вечірняя», «Мені однаково, чи буду…», «На панщині пшеницю жала».

     Квест-ігри: «Шевченкіана-2014», «Подорожуємо з Шевченком», «Світ Шевченківських талантів».

     Мистецькі акції: «Кобзар у вашому домі», «Мій подарунок для Тараса Шевченка», «Прочитай книгу про Шевченка».

      Флешмоби: «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття!», «Об’єднаймося ж, брати мої!», «Шевченко в кожному з нас».

     Інформаційні хвилини: «Тарас Шевченко – великий син України», «Поетичне слово Кобзаря», «Сирітська доля у поезіях Т.Г.Шевченка».

     П’ять хвилин з мистецтвом: «Чарівний світ Тараса Шевченка», «Шевченко – художник і поет», «На вічному шляху до Шевченка».

Шевченкознавчі дискусії: «Шевченко і українське письменство», «Остання любов Т.Г. Шевченка», «Невідомі рядки Шевченка»

         Реалізація зазначених заходів забезпечить гідне вшанування пам’яті Тараса Шевченка, збереження, вивчення та популяризацію його творчої спадщини, сприятиме формуванню національної свідомості читачів, любові до рідної землі, готовності до праці в ім'я України.